Live coding, csapatmunka és szoftveres eszközök

Az elmúlt egy év scrumos tapasztalatai

Az informatika iránt érdeklődőknek kedvezett a hetedik alkalommal megrendezett Lechner Education tudásmegosztó est. A Tudásközpont szakemberei az agilis fejlesztésre váltás nehézségeitől kezdve egészen az élesítésig bemutatták az elmúlt egy év tapasztalatait.

A Lechner Tudásközpontban 2017 tavasz óta agilisan zajlanak a szoftverfejlesztések. Ennek egyik lehetséges módszere, amikor a munkatársak úgynevezett scrum csapatokban dolgoznak, vagyis a különböző szaktudású kollégák közösen kialakított szabályok alapján, egymást kiegészítve működnek együtt. Jelenleg három csapat fáradozik így a különböző építésügyi szakalkalmazások továbbfejlesztésén, munkájuk gyümölcseként új funkciókkal bővül az e-közmű, megújul az ÉTDR és az e-napló. A hetedik LED-en az elmúlt év tapasztalatait olyan Lechneres munkatársak mutatták be, akik mindennapjaikat sprintek, stand upok, planningek, groomingok, review-k és retrospektívek között töltik.

Keresztúti Judit a Flagship névre hallgató csapat scrum mastereként különböző módszerekkel próbál a tagokból önszerveződő egységet kovácsolni, elhárítja a felmerülő akadályokat, emellett az ismétlődő események szervezéséért és azok moderálásáért is felel. Előadásában részletesen bemutatta az agilis fejlesztésre váltás előnyeit, az ezt megelőző időszak nehézségeit, például azaz egymástól távol dolgozó csapattagok kommunikációját. Az e-közmű fejlesztésén dolgozó csapat 3 fő problémacsoportot oldott meg sikeresen az első évben, ez a kódminőség javítása, a különböző környezetek használatának tisztázása, valamint a humán erőforrás megosztásának megszüntetése voltak.

LED - Lechner Education

A LED - Lechner Education a Lechner Tudásközpont előadássorozata. A prezentációs eseményen nemcsak izgalmas előadásokat hallhatsz egy adott témában, hanem fel is teheted a Tudásközpont kollégáinak a kérdést: ők hogyan csinálják? Az egyes alkalmakkor vendég előadóinkkal olyan nemzetközileg is aktuális projekteket mutatunk be az érdeklődőknek, amik a jelenben meghatározzák, a jövőben pedig formálni fogják az épületeket, a településeket, az információs-technológiát és ezeken keresztül a magyar társadalom egészét.

Biró Krisztián az ÉTDR fejlesztőjeként a munka során használt eszközökről beszélt, mint például a scrum tábla, melyen a csapattagok manuálisan vezetik a mindennapi teendőiket. Természetesen különböző szoftverek is rendelkezésre állnak, ide tartoznak a csapattagok kommunikációját segítő chates alkalmazások, vagy a folyamatokat automatizáló rendszerek. Krisztián hangsúlyozta, hogy a megfelelő szoftverek kiválasztása érdekében fontos ismerni a dolgozók igényeit és kompetenciáit, hiszen csak így lehet igazán hatékonnyá tenni a munkavégzést. A 2017 november óta működő „WillCodeForFood” csapat külső fejlesztőcég bevonásával, közös erővel dolgozik az ÉTDR megújításán.

Az eseményt záró előadásban Padányi-Gulyás Gergely, aki szintén a Flagship csapatot erősíti, az általuk használt „branchelési” megoldás, a „Gitflow” rejtelmeibe vezette be az érdeklődőket. Ezen felül hangsúlyozta az automatizálási folyamatokat segítő szoftverek hasznosságát, melyek segítik a hibák számának csökkentését, és gyorsítják a munkavégzést is. Előadását live codinggal zárta, vagyis élőben mutatta be, hogyan old meg egy valós fejlesztési feladatot az e-közmű webes felületén agilis eszközök segítségével.

Fotó: Kis Ádám / Lechner Tudásközpont

Prezentációk

Az előadások videofelvétele itt érhető el

Keresztúti Judit: A műhelyben – az agilis csapat

Biró Krisztián: A motorháztető alatt – eszközök és módszerek

Padányi-Gulyás Gergely: A benzinpumpa cseréje – live coding

Fenyővári Bernadett